Kredyty i pożyczki a konsekwencje pożyczania pieniędzy
12/03/2014 333 Czytano

Kredyty i pożyczki a konsekwencje pożyczania pieniędzy

Nawet najlepiej prowadzony budżet domowy może potrzebować wsparcia. Nieprzewidziane wypadki i różnego rodzaju sytuacje losowe sprawiają, że potrzeba nam dodatkowych pieniędzy. Rozwiązaniem w takim przypadku jest pożyczka. Przy tym decyzja o jej zaciągnięciu powinna być dokładnie przemyślana i skonsultowana z naszym budżetem. Pamiętajmy, że pożyczka to szybkie zasilenie naszego konta bankowego i budżetu, ale z drugiej strony to poważne zobowiązanie. Najważniejsze to mierzyć siły na zamiary i realnie oceniać wydolność swoich finansów. Poniżej przedstawiamy informacje na temat pożyczek oraz podpowiadamy na co zwracać uwagę przy wyboru konkretnej oferty rynkowej.

Kredyt a pożyczka

Osoba, która potrzebuje zasilenia swojego budżetu zazwyczaj staje przed dylematem: wybrać pożyczkę, a może kredyt? Pamiętać należy o tym, ze te dwie formy różnią się od siebie. Na czym polegają różnice? Kredytu udziela bank. Pożycza określoną kwotę i wyznacza ściśle określony czas na jej spłatę. Pieniądze z kredytu w całym okresie kredytowania należą do banku. Pożyczając pieniądze należy nie tylko bardzo dokładnie podać bankowi, na jaki przeznaczymy je cel, ale także przejść ściśle formalne wymogi. Z kredytem wiąże się także z góry narzucone przez bank oprocentowanie. I co ważne pieniądze przekazywane są nam je jako gotówka, ale jako wpis na nasz rachunek. Przechodząc teraz do tematu pożyczek. Może ją udzielić każda osoba, instytucja i firma. Pieniądze, które otrzymamy z jej tytułu zostają naszą własnością. Ponadto nie mamy obowiązku przedstawiać celu czy celów, na jakie zamierzamy przeznaczyć pieniądze. Pożyczki mają także różne oprocentowania. I oczywiście zasadnicza różnica pomiędzy kredytem i pożyczką to kwota pieniędzy pożyczanych. W pierwszym przypadku mowa o dużych sumach, a w drugim o niewielkich kwotach.

BIK i BIG

Decydując się na pożyczkę lub kredyt należy określić, jaką kwotę najbardziej chcielibyśmy pożyczyć. Poszukujemy banków i różnego rodzaju instytucji, które zajmują się tego typu usługami. Każda z nich zabezpiecza się przed tym, aby nie pożyczać pieniędzy dłużnikom. W tym celu banki i różne instytucje korzystają z pomocy Biura Informacji Kredytowej oraz Biura Informacji Gospodarczej. Pierwsza z instytucji gromadzi historie kredytowe klientów różnych banków oraz SKOK-ów. Informacje zbierane przez BIK w większości są argumentami przeważającymi na naszą korzyść w ubieganiu się o pożyczkę lub kredyt. natomiast druga z instytucji znana jest jako rejestr dłużników. Jej informacje wpłyną zdecydowanie negatywnie na opinię o nas jeśli znajdziemy się na jej liście BIG. Notuje on informacje o naszych zaległościach i kłopotach finansowych.

Historia i zdolność kredytowa

Jeśli posiadamy kredyt lub pożyczkę to każde tego typu zadłużenie posiada swoją historię kredytową. Historia kredytowa innymi słowy mówiąc jest to zbiór takich informacji, jak: kwota zadłużenia, czas i systematyczność spłat raty kredytu. To ona w dużej mierze wpływa na plus lub minus naszej zdolności kredytowej. A czym jest zdolność kredytowa? To ważna informacja dla banku czy jesteśmy w stanie spłacać kredyt. banki określając naszą zdolność kredytową zwracają uwagę na takie rzeczy, jak: nasz wiek, źródła dochodów, wysokość dochodów, posiadane zobowiązania finansowe. Pamiętajmy więc o tym – jeśli nasza historia kredytowa nie jest na plus, a przy tym mamy małą zdolność kredytową – raczej mamy nikłe szanse na upragniony kredyt.

Terminowa spłata rat

Czy to zasięgnięcie pożyczki, czy też kredytu wiąże się ze spłatą rat w terminie. Pamiętajmy o tym, aby wywiązywać się terminowo z naszych zobowiązań. Każde zaniedbanie z naszej strony w tym temacie grozi umieszczeniem nas na liście dłużników. Jeśli realnie ocenimy, że nie jesteśmy w stanie spłacać rat w aktualnej postaci warto wybrać się do banku i porozmawiać o zmniejszeniu wysokości rat. Bankom zależy na odzyskaniu pieniędzy więc warto podjąć taką próbę.

O autorze

Zobacz także

Aktualności

Lokaty bankowe – najpopularniejsza forma inwestycji wśród Polaków

Od lat cieszą się niezmienną popularnością. Ich dostępność, bezpieczeństwo inwestycji, a także prostota sprawiają, że wielu Polaków w taki sposób oszczędza pieniądze. Na rynku lokat bankowych panuje ogromna konkurencja, co

Aktualności

Czy firmy pożyczkowe powinny drżeć? Już niedługo nowe przepisy

Ministerstwo finansów przedstawiło projekt zmian, dzięki którym będzie chciało uregulować rynek pożyczkowy. Najważniejsze zmiany, których podłożem jest znana afera Amber Gold to przyznawanie licencji oraz ustalony górny limit oprocentowania pożyczek.

Aktualności

Jak kryzys wpóływa na nasze finanse?

Ogólnoświatowy kryzys finansowy ma ogromny wpływ na nasz stan konta. Ta niekorzystna sytuacja na rynku sprawiła, że kryzys finansowy nie ominął nikogo. Niemal każdy z nas znalazł się kiedyś w